Kerevizli Pesto Sos

Kerevizli pesto sos

Kerevizli pesto sos

İşte size hem muhteşem hem sağlıklı kerevizi günlük hayatımıza sadece 10 dakika içinde sokmanın en basit yollarından biri!

Pesto, aslında fesleğen başta olmak üzere çeşitli bitki ve malzemelerin havanda dövülmesi sureti ile elde edilen sosun genel adıdır. En popüler olanı İtalyan menşeili, fesleğen ile yapılan “Pesto alla genovese” dir. Biz bu sefer pesto sosumuzu kereviz ile yapacağız ve havan yerine blender kullanacağız.

Bu pesto sosunu makarna sosu olarak, ızgaraların yanına, ya da benim favorim olan her sabah ekmek üzerine sürerek tek başına veya sandviçlerin içine sürerek kahvaltı niyetine tüketebilirsiniz. Malzeme listemiz şöyle:

Paket kereviz sapı

Paket kereviz sapı

1 paket kereviz sapı (Büyük süpermarketlerde, büyük buzdolapları içinde, minik paketler içinde satılan, fesleğen, hazır salata gibi ürünlerin bulunduğu yerlerde bulunur. Ben “Erüst” markasını kullanıyorum. Lütfen alırken yaprağını kontrol edin, zira tıpatıp aynı pakette, sap kısmı aynı fakat yaprakları maydonoz gibi değil dereotuna benzeyen ve çok farklı bir tada sahip olan “Fençel/Rezene” ile çok kolay karıştırılabiliyor. Tazesini yapraklarının çürümemiş, kararmamış olmasından, yeşil uzun saplarının da bükmeye çalıştığınızda bükülmeden kırılacak gibi olmasından anlayabilirsiniz)

 • 50 gr (2 yemek kaşığı kadar) soyulmuş antep fıstığı (Bunu tercihinize göre ceviz ile de yapabilir, miktarını azaltıp artırabilirsiniz, ama fıstık ile denemenizi gerçekten tavsiye ederim)
 • 50 gr (2 yemek kaşığı kadar rendelenmiş) Parmesan peyniri
 • 1 küçük portakal (ya da ortaboy portakalın yarısı. Portakal almayı unutursanız 1 çay kaşığı toz şeker kullanabilirsiniz)
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı tuz
Kök kısmını keselim

Kök kısmını keselim

2-3 cm yeterli

2-3 cm yeterli

Blender hazır

Blender hazır

Antep fıstıklarımız

Antep fıstıklarımız

 

Kereviz sapımızın kök kısmını bıçakla ayıralım, blenderdan kolay çekmek için şekildeki gibi 2-3 cm’lik parçalar halinde keselim ve blendera koyalım. Kullanacağımız antep fıstıklarımızı da kabuklarından ayırıp (eğer kabuklu almış isek) ve 3-4 tanesini kenara ayırarak blenderdaki kereviz saplarımızın üzerine şekildeki gibi serpelim.

Malzemeleri ekleyelim

Malzemeleri ekleyelim

Tuz ekleyelim

Tuz ekleyelim

Portakalı sıkalım

Portakalı sıkalım

Parmesan rende

Parmesan rende

 

 

 

 

 

Yarım çay kaşığı tuzumuzu da serpelim. (Tercihinize göre daha az koyup, blenderda çektikten sonra ayarlayabilirsiniz)

Portakalımızı ikiye bölüp suyunu sıkalım, blenderdaki malzememizin üzerine yavaşça serpelim. (Portakalı unutmuş ya da tercih etmemiş iseniz 1 silme çay kaşığı toz şeker de kullanabilir, ya da hiç eklemeyedebilirsiniz. Biraz şeker lezzetin boyutunu genişletecektir, tavsiye ederim)

Çekmeye hazırız!

Çekmeye hazırız!

2 yemek kaşığı kadar parmesan peynirini rendeleyelim ve onu da malzememizin üzerine ekleyelim.

Son olarak 1 (ya da tercihinize göre 2) yemek kaşığı sızma zeytinyağımızı da ekleyelim. Zeytinyağının riviera değil sızma olması, daha aromatik bir lezzet vermesi açısından önemli. Eğer hiç yağ koymazsanız pesto tam olarak macun kıvamına gelmeyip kuru kalır. Eğer arzu ederseniz üzerine biraz da karabiber çekebilirsiniz. Ben denedim, güzel oluyor.

Güzelce çekelim

Güzelce çekelim

Şimdi tüm malzemelerimizi koyduğumuza göre kapağı kapatıp yaklaşık 1-2 dk şekildeki gibi macun kıvamına gelene kadar çekelim. Tadına bakıp tuz kontrolü yapalım. İşte hepsi bu kadar!

Güzel bir sunum için şirin bir kasede, üzerine de kenara ayırdığımız birkaç antep fıstığını koyarak servis edebilirsiniz.

Bu sosu, fırından yeni çıkmış bir somun ekmeği verev (çapraz) dilimli keserek üzerine biraz parmesan, antep fıstığı ve biraz da nar ekşisi ile fotoğraftaki gibi servis ederseniz muhteşem bir kanepe yaratabilirsiniz.

Güzel bir ekmeğin üzerinde nefis...

Güzel bir ekmeğin üzerinde nefis...

Bu sos oldukça dayanıklıdır. Üzerini streç filmle kapayarak 1 hafta boyunca rahatça buzdolabında saklayabilirsiniz. Ben marketten aldığım küçük kavanozları atmayıp, bu tip yaptığım sosları saklamak için kullanıyorum, tavsiye ederim.

Afiyet olsun!

ChefDerya

 

 

Discuss - 3 Comments

 1. Nilgün Turan diyor ki:

  Eminim nefis olur ,mutlaka deneyeceğim ,portakal suyu kerevizin kokusunu alır ve ayrıca pişerken de nefis bir aroma verir. Teşekkürler

 2. Damla Yazgan diyor ki:

  Bayıldım! Hemen dememeliyim ;-)